TODOSK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ


Başkanın Mesajı

TODOSK, 
Bir avuç doğasever ve dağcılığa gönül verenlerin  1991 yılında kurduğu kulübümüz bu gün kocaman bir aile oldu. Her geçen gün daha da büyümeye devam ediyoruz.[Devam...]

Çarşak/Köşe Yazıları

TARİHİN İÇİNDE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
2013 yılında  Kulübüm Todosk’un kamplı etkinliği olan Likya yolu yürüyüşüne katılmaya karar verdiğimde bu kadar keyif alacağımı d&[Devam...]

Yerel Gazete
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Hava Durumu
booked.net
TODOSK'un seyahat acentacılığı faaliyetleri kültür ve turizm bakanlığı 2480 belge no lu (A) grubu Kanal Turizm seyahat acentası tarafından yapılmaktadır.
EŞELER YAYLASI- EŞELER ZİRVESİ-SALDA GÖLÜ

DAĞCILIK VE KAMP FAALİYETİ
ETKİNLİK TARİHİ: 21- 22 TEMMUZ 2018
ETKİNLİK YERİ: EŞELER YAYLASI- EŞELER ZİRVESİ- SALDA GÖLÜ
HAREKET SAATİ VE YERİ: 08.00 / TAPU MÜDÜRLÜĞÜ OTOPARKI
Liderler: Şahin KÜÇÜKPEHLİVAN
Dağcılık faaliyetlerine, gruba uyum sağlamak, aykırı davranışlar sergilememek koşuluyla, üye olan/ olmayan herkes 0242 243 85 10 numaralı telefondan kayıt yaptırarak katılabilir.
Etkinlik başlamadan önce, tapu müdürlüğü oto parkında görevliler tarafından, sporcuların isimleri okunarak, araçlara yerleşilecek ve 08.00’de hareket edilecektir. Yol güzergâhında, yürüyüş liderleri tarafından uygun görülen bir yerde en az 15 dk. İhtiyaç molası verilecektir.
PARKUR BİLGİLERİ: Yeşilova, Tefenni ve Acıpayam ilçeleri arasında kalan geniş bir yayla ve dağ silsilesidir.En yüksek zirvesi Akkaya adı ile anılır.2268 metredir. Suları bol ve soğuktur. Bu üç ilçenin ovalarını sular. Fazla suları Dalaman çayı ile Ege denizine dökülür. Yayla doğa sporları ve kamp alanları bakımından zengindir.
Selçuklu İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla birlikte Anadolu’da Türk Beylikleri kuruldu. Beylikler zamanında Burdur ve civarında Hamitoğulları Beyliği bulunmaktaydı. Osmanlı Beyliği ile Germiyanoğulları arasında kız alışverişi sebebiyle Osmanlılar Eşeler Yaylasını çeyiz olarak Germiyanoğulları'na verdiler. Bunun üzerine bölgeyi kontrol altına almak isteyen Germiyanoğulları 5-6 bin civarındaki atlı kuvvetlerini bölgeye gönderdi. Hamitoğulları da bu durumdan rahatsız olup kuvvetlerini buraya sevk etti. Aynı zamanda Karaağaç Bey kontrolündeki Avşar Aşireti de bu bölgeyi beğenip daha önceden yerleşmişti. Avşar Aşireti'nin kuvvetleri sayı olarak 500-600 civarındaydı. Germiyanoğulları'nın kuvvetlerine karşı kendilerini savunmak için sayıca çok azlardı, ancak konakladıkları bölgeyi Germiyanoğulları'na bırakmaya hiç niyetleri yoktu. Aşiretin ileri gelenleri, gözü kara Karaağaç Bey’i savaşa girmemesi için ne kadar dil döktülerse de dinletemediler. Karaağaç Bey, Germiyanoğulları ile savaşa tutuşup az sayıdaki adamlarıyla Germiyan güçlerini dağıtarak savaştan zaferle çıktı. Sonraları bu bölge Avşar Aşireti’nin merkezi oldu. Avşar Beyleri’nin Germiyanoğulları'na karşı verdiği mücadele ve yaptıkları kahramanlıklar, obanın ozanı tarafından destansı bir şekilde türkü halinde söylendi. Böylelikle Teke Yöresinde sevilen ve günümüze kadar gelen bir türkü haline gelmiştir.
Adını sevdiğim Avşar Beyleri
Size bir vezirlik yakışıp durur
Topla dizginini tanı kendini
Karşıda Germiyen bakışıp durur
Hani benim ekmeğimi yiyenler
Samur kürkümle kır atıma binenler
Germeyenler fermanına uyup da
Dövüşelim Avşar Beyi diyenler
Kamp yerimiz Onoluk.
PROGRAM:
08.00: TAPU MÜDÜRLÜĞÜNDEN HAREKET
10.00: YAZIR MAHALLESİNDE KAHVALTI VE İHTİYAÇ MOLASI
12.00: EŞELER YAYLASINA HAREKET
13.00: KAMP ALANINA VARIŞ VE KAMP KURMA
14.00 SERBEST ZAMAN
2. GÜN
Zirve yapılacaktır. Zirve dönüşü öğle yemeği molası verildikten sonra Salda Gölü’ne hareket edilecektir. Salda gölünde yüzme molası verilerek göl etrafında gezilecektir. Etkinlik bitiminde Antalya’ya dönülecektir.
Not:
1. Todosk tüm katılımcılarının doğada geçirebilecekleri kazalara karşı, sorumluluğu gereği her türlü ilk yardım önlemlerini almakta, sağlık görevlisi / ilk yardımcı bulundurmaktadır.
2. Faaliyete başlandığı anda, hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, gruptan ayrılmak, bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.
3. Dağ ve kamp faaliyetlerine uygun ayakkabı giyinilmelidir. (bileği kavramalı, tabanı sert olmalı)
4. İsteyen katılımcılar Dağ faaliyetine isteyenler ise kamp faaliyetine katılacaktır.
5.Araçta veya doğada kaybolan eşyalarınızdan liderlerimiz ve kulübümüz sorumlu değildir.
6. Lider gerekli gördüğünde program işlerliğinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
7. Etkinliklerimiz Kanal Turizm iş birliği ile yapılmaktadır.
Todosk Yönetim Kurulu iyi etkinlikleTODOSK Türkiye Dağcılık Federasyonu Üyesidir.

Copyright © 2018. Tüm Hakları Saklıdır