TODOSK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ


Başkanın Mesajı

TODOSK, 
Bir avuç doğasever ve dağcılığa gönül verenlerin  1991 yılında kurduğu kulübümüz bu gün kocaman bir aile oldu. Her geçen gün daha da büyümeye devam ediyoruz.[Devam...]

Çarşak/Köşe Yazıları

TARİHİN İÇİNDE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
2013 yılında  Kulübüm Todosk’un kamplı etkinliği olan Likya yolu yürüyüşüne katılmaya karar verdiğimde bu kadar keyif alacağımı d&[Devam...]

Yerel Gazete
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Hava Durumu
booked.net
TODOSK'un seyahat acentacılığı faaliyetleri kültür ve turizm bakanlığı 2480 belge no lu (A) grubu Kanal Turizm seyahat acentası tarafından yapılmaktadır.
Burdur Gölü - Lisinia Doğal Yaşam Köyü / BURDUR

BU HAFTA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ İLE KÜLTÜREL GEZİYİ HARMANLADIK. PROGRAM DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNE KATILMAMIŞ, MASA BAŞINDA ÇALIŞANLAR İÇİNDE UYGUNDUR. 
KEYİFLİ BİR ETKİNLİK OLMASI DİLEĞİ İLE..
ETKİNLİK TARİHİ : 10 HAZİRAN 2018 PAZAR
ETKİNLİK YERİ : Burdur Gölü - Lisinia Doğal Yaşam Köyü /BURDUR
HAREKET SAATİ VE YERİ: 08:00 / TAPU MÜDÜRLÜĞÜ OTOPARKI
Yürüyüş Liderleri : Lütfi Sarmaşık-Mevlüt Özciğer
Doğa yürüyüşlerine ve Kültürel etkinliklerimize, gruba uyum sağlamak, aykırı davranışlar sergilememek koşuluyla, üye olan/ olmayan herkes 0242 243 85 10 nolu telefondan kayıt yaptırarak katılabilir.
Etkinlik başlamadan önce, tapu müdürlüğü oto parkında görevliler tarafından, sporcuların isimleri okunarak, araçlara yerleşilecek ve 08:00’da hareket edilecektir. Yol güzergahında, yürüyüş liderleri tarafından uygun görülen bir yerde en az 15 dk ihtiyaç molası verilecektir.
GEZİLECEK YERLER
İNSUYU MAĞARASI 
Kulübümüzün kurucu üyesi, ilk başkanı ve aynı zamanda; Türkiye'nin ilk bilimsel amaçlı mağaracılık araştırmacısı olan Jeoloji Mühendisi Dr. Temüçin Aygen tarafından keşfedilen mağaralardan biri İnsuyu mağarası. Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası. Eskiden mağara içindeki göle para atılır dilek tutulurmuş. 
Mağaranın birde hikayesi var. Söylenceye göre Sagalassos kentinin kralı biricik kızını soylu bir ailenin oğluyla evlendirir. Ama çiftler geçinemezler. Kral çok üzülür. Üzgün olduğu kadar da kızgındır.Kral adamlarına kızını ve kocasını bu mağaranın en derin yerine kapattırır. İki genç ölüme terk edilir. Karı-koca burada bulunan şifalı gölden su içerek hayatta kalmayı başarırlar. Zaman geçtikçe birbirlerini sevmeye başlarlar ve bu sevgi büyüdükçe bir ışık doğar. Işık onlara mağaranın çıkış kapısı olur. 
ARKEOLOJİ MÜZESİ
Burdur’daki Sagalassos Antik Kenti’nde bulunan, Roma döneminin önemli imparatorlarından Hadrian ve Marcus Aurelius’un heykelleri Türkiye’de görmediği ilgiyi yurt dışında gördü. 2007 yılında yapılan kazılarda bulunan Hadrian ve Marcus Aurelius’un baş ve ayak heykelleri, yurtdışındaki sergilerde büyük ilgi gördü.
Antik Kentte bulunan heykeller, 2008 yılında Londra British Müzesinde 87 günde 250.000 kişi, Belçika’da Gallo-Roman Müzesinde 7 ayda 150.000 kişi tarafından ziyaret edildi. Burdur Müzesinde ise 2007’den bu yana 10 yıllık süreçte 326.129 kişi tarafından ziyaret edildi. Sagalassos, Kibyra ve Kremna antik kentlerine ait heykel,taş ve mermer ağırlıklı eserleri, bizde yeniden görelim dedik. 
BURDUR GÖLÜ
Türkiyenin 7. büyük gölü yeşilden beyaza ve maviye doğru giden renk cümbüşü ile göl harika görüntü veriyor.Göçmen kuşların geçiş yeri olan göl, oluk görünümü ile çok güzel. Bu göl tuzlu olduğundan balık yaşamıyormuş. Bahar aylarında suyu yükseliyor, yazın ise çekiliyor. Arada ki fark 1 metreyi buluyormuş, göllerin durumu ortada.. 
LİSİNİA YABAN HAYATI REHABİLİTASYON MERKEZİ 
Lisinia, Burdur Gölü çevresinde Pisidia zamanında kurulmuş bir antik kentin adı. Şu an kentten bir eser kalmamış. İsmi ise bu rehabilitasyon merkezinde, doğa’da yaşatılıyor. Lisinia," doğan ve batan güneşin ay ışığı misali pırıltısı" demek. 
Bu merkezin tamamı ahşaptan yapılmış, göl manzaralı,bir tepenin yamacına kurulmuş. Doğadan toplanan ağaç dallarından yapılmış kartal heykeli sizi karşılayacak. Bu köye ve muhteşem manzarasına hayran kalacaksınız. Merkeze getirilen yaralı hayvanların tedavi edildiklerini ve yeniden doğaya bırakıldıklarını (leylek, kartal, kurt, çakal, karga,domuz…) hikayelerini size anlatacaklar. 
MORLARIN BİRTANESİ LAVANTA
Haziran’dan Ağustos’a kadar suren mis gibi kokular arasında büyüleneceğiniz bir atmosfer de göl manzarası eşliğinde lavanta bahçesini gezmeye, güzel kareler çekmeye ne dersiniz? E hayden o zaman Burdur'A gidiyoruz.
HİZMETE DÂHİL OLANLAR
Ulaşım- Rehberlik- Seyahat Sigortası
HİZMETE DAHİL OLMAYANLAR
Kahvaltı - Öğle ve akşam yemeği - Mağara, Müze giriş ücretleri ve Ekstra Harcamalar kişilere aittir.
Not :
1. Faaliyete başlandığı anda, hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, gruptan ayrılmak, bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.
2. Yürüyüşe uygun ayakkabı ve mevsime uygun giyinilmeli.
3. Etkinlik bitiminde zamanın uygun olması durumda en az 30 dk. ihtiyaç molası verilir. 
4.Araçta veya doğada kaybolan eşyalarınızdan yürüyüş liderleri ve kulübümüz sorumlu değildir. 
5. Yürüyüş lideri gerekli gördüğünde parkurda veya program işlerliğinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
6. Etkinliklerimiz Kanal Turizm iş birliği ile yapılmaktadır.
Todosk Yonetim KuruluTODOSK Türkiye Dağcılık Federasyonu Üyesidir.

Copyright © 2018. Tüm Hakları Saklıdır