TODOSK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
Basında Biz
...
...
KIRKGÖZHAN - SU KAYNAKLAR - KARAİN MAĞARASI
Card image cap

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ 
KISA PARKUR
ETKİNLİK YERİ: KIRKGÖZHAN-KIRKGÖZ SU KAYNAKLARI-KARAİN MAĞARASI 
ETKİNLİK TARİHİ: 23 ARALIK 2018
HAREKET YERİ: TAPU MÜDÜRLÜĞÜ OTOPARKI
HAREKET SAATI: 08.00
REHBERLER: Aynur SORGUN - Gülperi UYAR
A. SORGUN GSM 0538 082 91 33
KISA PARKUR YÜRÜYÜŞLERİ 8 İLE 12 KM ARASIDIR.
Doğa yürüyüşlerine, gruba uyum sağlamak, aykırı davranışlar sergilememek koşuluyla, üye olan/ olmayan herkes 0242 243 85 10 nolu telefondan kayıt yaptırarak katılabilir.
Etkinlik başlamadan önce, tapu otoparkında görevliler tarafından, sporcuların isimleri okunarak, araçlara yerleşilecek ve 08.00’de hareket edilecektir. Yol güzergâhında, yürüyüş liderleri tarafından uygun görülen bir yerde en az 15 dk. İhtiyaç molası verilecektir.
PARKUR BİLGİSİ 
Antalya’nın merkez ilcelerinden Döşemealtı sınırları içinde bulunan parkurumuz Kırkgöz Han' dan başlayacaktır. Kırkgöz Han yanından başlayacak olan yürüyüşümüz bahçe içinden geçilerek suyun kıyısına varılacak fotoğraf çekimi molası sonrası yeniden yürüyüşe geçilecek. Çınar ağaçlarının arasından gecilerek patikaya girilecek. Müthiş bir görsellik sunan alandan çıkılarak su deposunun yakınından patikayı kesen asfalt yola çıkılacak. Yolun karşısına geçilecek. İkinci su kaynaklarina varilacak. Verilecek kısa mola sonrasi Karain mağarasına dogru kimi taşlık patikadan kimi toprak yoldan yürünecek ve Karain mağarası giris kapisina ulaşılacak. Burada verilecek öğle yemeğinden sonra isteğe bağlı olarak Karain Mağarası gezilecektir. Mağara gezisi sonrasıaraclara binilerek Antalya'ya dönülecektir. 
Kırkgöz Han ve Karain Mağarasına giriş ücretlidir. Giriş ücretleri katilimcilara aittir.
GÖRÜLECEK YERLER
1- Kırkgöz Han 
Antalya’nın merkez ilçelerinden Döşemealtı ilçesinin, Pınarbaşı mevkiindedir. Han, ismini Döşemealtı ilçesinin eski adı olan Kırkgöz’den alır. Kırkgöz, bu bölgede çok sayıda su kaynağının yer almasından ortaya çıkmıştır.
II Gıyaseddin Keyhüsrev Bin Keykubat tarafından yaptırılan Kırkgöz Han’ın tarihi 800 yıl öncesine dayanmaktadır. Anadolu’da sultanın emri ile yapılan 6 kervansaraydan biridir.
2-Kırkgöz Su Kaynakları 
Kestel Gölü'nde ve o yörede batan sular geniş bir yeraltı gölü oluşturduktan sonra, Antalya'nın kuzeyinde yer alan Kırkgöz'de (Pınarbaşı) iki ana gözden (Büyük ve Küçük İn) olmak üzere birçok kaynaklardan yeryüzüne çıkarak burada içinde nilüferler açan oldukça geniş bir göl meydana getirir. Kırkgöz'de çıkan Düden, sonra güneye doğru birkaç kilometre gider. Değirmenler mevkiine gelince, toprağın içinde açılan Kıkgöz dökülgeninde bir ağızda kaybolur. 20 km'yi aşan bir yeraltı yolculuğu sonunda Varsak beldesinin 500 m kadar batısında Liborten Kome antik yerleşiminin yakınında bir obruğun dibinde bir delikten tekrar dışarı fırlar. 
3-Karain Mağarası 
Türkiye'nin en büyük doğal mağaraları arasında olan Karain mağarası, önünde bulunan traverten ovasından 150 metre, denizden ise 430-450 metre yüksekliktedir. İnsanlık tarihinin başlangıcındaki süreç içinde mağara, alt Yontmataş'tan başlayarak, orta ve üst Yontmataş evreleri, Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç gibi Prehistorik Çağlarda ve Klasik Çağda insanlar tarafından sürekli bir biçimde iskan edilmiştir. Bunun doğal bir sonucu olarak da yaklaşık 11 metreyi bulan kalın bir kültür dolgusu içermektedir. Ancak mağaranın en uzun süren ve en önemli iskânı Paleolitik (Yontmataş Çağı) ile ilgilidir. Klasik dönemlerdeki kullanımı daha çok Adak Mağara (tapınak) niteliğinde olup, mağara alnı ve dış duvarları üzerinde Grekçe kitabe ve nişler bulunmaktadır. Karain mağarasında yapılan kazılarda elde edilen arkeolojik buluntular, Antalya Müzesi'nde ve mağaranın hemen yakınında bulunan Karain Müzesi'nde sergilenmektedir. 
BİTKİ ÖRTÜSÜ
Başlangıçta Çinar ağaçları bulunmaktadır. Ancak ağırlıklı olarak maki bitki toplulukları bulunmaktadır.
SU DURUMU 
Parkur da su bulunmaktadır. İlk kaynaktan su içilebilir. Sporcuların yinede en az 1,5 lt su bulundurmaları önerilir.
ZORLUK DERECESİ
Parkur orta derece zorluktadır. Parkur üzerinde bulunan taşlık-kayalık bir kısa alandan geçilecektir. Sporcuların bilekten kavramalı ve tabanı sert ayakkabı giyilmesi önerilir
HAVA DURUMU
Açık güneşli 15 derece olarak gözükmektedir.
Not :
1. Todosk tüm katılımcılarının doğada geçirebilecekleri kazalara karşı, sorumluluğu gereği her türlü ilk yardım önlemlerini almakta, sağlık görevlisi / ilk yardımcı bulundurmaktadır.
2. Faaliyete başlandığı anda, hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, gruptan ayrılmak, bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.
3. Yürüyüşe uygun ayakkabı giyinilmeli 
4. Etkinlik bitiminde zamanın uygun olması durumda en az 30 dk. ihtiyaç molası verilir. 
5.Araçta veya doğada kaybolan eşyalarınızdan yürüyüş liderleri ve kulübümüz sorumlu değildir.
6. Yürüyüş lideri gerekli gördüğünde parkurda veya program işlerliğinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
7. Etkinliklerimiz Kanal Turizm iş birliği ile yapılmaktadır.
Todosk Yonetim Kurulu iyi etkinlikler diler.

Facebook'ta paylaş

166'kez Okundu

TODOSK'un seyahat acentacılığı faaliyetleri kültür ve turizm bakanlığı 2480 belge no lu (A) grubu Kanal Turizm seyahat acentası tarafından yapılmaktadır.
Adres : Elmalı Mh. Cumhuriyet cd. 22. Sk. Ulutaş Apt. No:10/13 ANTALYA

Telefon : 02422438510

Fax : 02422438540

E-Posta : todosk07@gmail.com

KULÜP Merkezi pazar günü hariç hergün 09:00 ile 18:00 arası açıktır.


TODOSK Türkiye Dağcılık Federasyonu Üyesidir.

Copyright © 2018. Tüm Hakları Saklıdır

Toplam Ziyaretçi Sayısı :