TODOSK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
Basında Biz
...
...
DOĞA YÜRÜYÜŞÜ TREKKİNG

Şehrin yoruculuğundan uzaklaşmak istiyorsanız, doğaya gitmenizi öneririm. Yaşadığımız şehirde ise her mevsim doğada yapılacak o kadar çok aktivite var ki.. Benimde içinde olduğum, doğa yürüyüşlerinden bahsetmek istiyorum.  Üyesi ve başkanı olduğum  Toroslar Doğa Sporları Kulübü nün deneyimli ve eğitimli yürüyüş liderleri eşliğinde, düzenli olarak doğa yürüyüşlerine gidiyorum. Kısa adı TDF olan Dağcılık Federasyon eğitimlerini, kulüp içi teorik ve uygulamalı eğitimleri almış donanımlı, Yürüyüş Liderlerini  tercih etmeniz de, doğada sağlıklı ve güvenli aktivite yapmanızı sağlayacaktır.
Doğaya gitmeden önce, küçük bir sırt çantası, yürüyüşe uygun bir ayakkabı, mevsime uygun giysi ve esnek bir pantolon yada eşofman edinmeniz yeterlidir.  Çantanızda bulunması gerekenler başlangıç için; an az  1,5-2 tl su, düzenli kullandığınız ilaçlarınız, öğlen için yiyecek, enerji  verici yiyecekler,meyve, yedek giysi,düdük vb. olmalıdır.
Doğa yürüyüşüne başlamadan önce ellerinizin boş olmasına dikkat etmelisiniz. Dik bir çıkışla karşılaştığınız anda, ben burayı çıkamam yada yürüyüşçülerin performansı iyi ben yürüyemem demek yerine. Yürüyebilirim. Bu yokuşu çıkabilirim demekle zaten bir adım atmış olacaksınız.
Parkur başlangıcında lider, parkur hakkında bilgi verecektir. Öncelikle size doğada misafir olduğunuzu, sakinlerini rahatsız etmemeniz gerektiğini, kır çiçeklerini koparmamanızı, taşları yerinden oynatmamanızı vb. söyleyecektir. Öncü liderin geçilmemesi ve artçı liderin arkasında kalınmamasını, yürüyüşçülerin birbirini takıp etmesi gerektiğini, ihtiyaç için kalacaksanız artçı lidere bilgi verdikten sonra, gruptan ayrılmanıza izin verileceğini belirtecektir. Sizin gruba yetişmeniz içinde oldukça ağır bir tempoda yürümeye devam edecektir. Bilmediğiniz bir yerde doğada kaybolmanız an meselesidir. Doğaya çöp atılmamasını, etkinlik boyunca alkol ve sigara kullanımının kesinlikle yasak olduğunu söyleyecektir. İlk yardım görevlisini ve o günkü ekibini size tanıtacaktır.
Doğa yürüyüşleri gün içinde programa alınan mesafenin, belirlenen saatler içinde yürünmesi planlandığından liderin uyarılarına uymak, grubun uyum ve ahengini bozucu, grubu yavaşlatıcı davranışlardan kaçınmak gerekir.
Gruptan kopmadan ne çok yavaş, nede hızlı adımlarla yürüyüşe başlayınız. Belli bir tempoda yürüyünüz.Bir süre sonra grup lideri temposunu gruptaki en yavaş kişiye göre ayarlayacaktır. Kısa aralıklarla su içmelisiniz. Yürüdükçe açılacaksınız, bir adım bir adım daha derken, doğanın güzelliği karşısında iyi ki  gelmişim diyerek, kendinizi doğanın akışına bırakacak, keyifli anlar yaşayacaksınız. Doğaya ve patikaya odaklandığınız için sorunlarınızı arkada bırakacaksınız. İçinden çıkılmaz sandığınız, günlerce dert edindiğiniz sorunun aslında çok basit bir problem olduğunu anlayacaksınız. Ve yeniden modern, teknolojinin olduğu yaşam alanınıza döneceksiniz. Sıcak bir çay içerken, günün yorgunluğu üzerinize çökecek.. Ertesi gün dinç ve daha huzurlu uyanıp güne merhaba diyeceksiniz.

Gülşen GEDİKOĞLU
Todosk Yönetim Kurulu Başkanı

Facebook'ta paylaş

1020'kez Okundu
Adres : Elmalı Mh. Cumhuriyet cd. 22. Sk. Ulutaş Apt. No:10/13 ANTALYA

Telefon : 02422438510

Fax : 02422438540

E-Posta : todosk07@gmail.com

KULÜP Merkezi pazar günü hariç hergün 09:00 ile 18:00 arası açıktır.


TODOSK Türkiye Dağcılık Federasyonu Üyesidir.

Copyright © 2018. Tüm Hakları Saklıdır

Toplam Ziyaretçi Sayısı :