TODOSK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
...
...
CİRE YAYLASI-KASNAK MEŞELERİ
Card image cap

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ 
ETKİNLİK TARİHİ :2 EYLÜL 2018 
ETKİNLİK YERİ : CİRE YAYLASI -KASNAK MEŞELERİ
HAREKET SAATİ VE YERİ: 08:00 / TAPU OTOPARKI
UZUN PARKUR MESAFE: 20 KM 
Yürüyüş Liderleri: Abdullah ŞENYURT -İpek TUNÇ

Doğa yürüyüşlerine, gruba uyum sağlamak, aykırı davranışlar sergilememek koşuluyla, üye olan/ olmayan herkes 0242 243 85 10 nolu telefondan kayıt yaptırarak katılabilir. Kayıt yaptırırken araç biniş noktanızı bildirmenizi rica ederiz.
Etkinlik başlamadan önce, görevliler tarafından, katılımcıların isimleri okunarak, araçlara yerleşilecek ve 08:00’de hareket edilecektir. Karacaören Barajında 15 dk. kahvaltı molası verilecektir.
PARKUR BİLGİLERİ :Saat 10:30 da eski adı Cire yeni adı Balkırı olan köyün 1450 metrede bulunan Kozlu bölgesinden yürüyüş başlayacak. 1800 metreye kadar çıkıldıktan sonra Kasnak Meşesi Tabiat Koruma Alanı’na girilecek. Kasnak Meşesi Ormanı içinde devam edilerek anıt ağaç olan Koca Kasnak’a ulaşılacak. Efeler yurdu , 12 Kardeşler ve Çatal Armut görülerek Yukarı Gökdere Köyü’nde etkinlik son bulacak.

Kasnak meşesi ormanı; içerisinde 218 ayrı bitki türü barındırarak 1300 hektar alanı kapsamaktadır.Bu orman Kasnak meşelerinin yanı sıra Saçlı meşesi, Makedonya meşesi, Mazı meşesi, Lübnan sediri, Karaçam, Kızılçam, Toros göknarı, Ardıç türleri, Çınar yapraklı Akça ağaç, Çiçekli dişbudak gibi ağaçlar ile Şakayık, Ayı gülleri ile ünlüdür. Parkur tarihi Ayı güllerinin tam mevsimine denktir.Tilki, porsuk, sansar, kurt, yaban domuzu ve sincap gibi yabani hayvanlarada ev sahipliği yapar.

Küçük grup ve kümeler halinde, toprağın derin olduğu ve çukur alanlarda en iyi gelişmeyi gösteren 25-30 metre boy ve 1.6 metre kadar çapa ulaşan kasnak meşeleri, akmeşe grubuna dahil olup, sadece Türkiye ’de yetişen bir türüdür.

Kasnak meşesi, düzgün gövdesiyle kaplamacılıkta ve parkecilikte kullanılıyor. Yıllar önce bu ağaç fıçı ve esnek malzeme yapımında kullanıldığı için yöre halkı tarafından kasnak meşesi adıyla anılıyor.

Eğirdir ilçesine bağlı Yukarı Gökdere Köyü sınırları içerisindeki Kasnak meşesi ormanı tabiat koruma alanı doğa yürüyüşleri yapan guruplar başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden doğa severlerin ilgi odağıdır. Doğa harikası Kasnak meşeleri orman olarak dünyada sadece yukarı Gökdere’de bulunmaktadır. Eğirdir ve Kovada gölleri arasında yer alan doğa harikası bu orman 1987 yılında tabiat koruma alanı ilan edildi.

SU DURUMU: Parkurda su bulunmamaktadır.Katılımcıların yanlarına en az 3 litre su almaları uygun olacaktır.

ZORLUK DERECESİ: Bu parkur orta zorluktadır. Kullanılacak ayakkabıların tabanı sert ve ayak bileklerini kavrayan türden olması zorunludur.

Not :
1. Todosk tüm katılımcılarının doğada geçirebilecekleri kazalara karşı, sorumluluğu gereği her türlü ilk yardım önlemlerini almakta, sağlık görevlisi / ilk yardımcı bulundurmaktadır.
2. Faaliyete başlandığı anda, hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, gruptan ayrılmak, bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.
3. Yürüyüşe uygun ayakkabı giyinilmelidir. (bileği kavramalı, tabanı sert olmalı)
4. Etkinlik bitiminde zamanın uygun olması durumda en az 30 dk. İhtiyaç molası verilir. 
5.Araçta veya doğada kaybolan eşyalarınızdan yürüyüş liderleri ve kulübümüz sorumlu değildir. 
6. Yürüyüş lideri gerekli gördüğünde parkurda veya program işlerliğinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
7. Etkinliklerimiz Kanal Turizm iş birliği ile yapılmaktadır.
İyi etkinlikler dileriz. Todosk Yönetim Kurulu

Facebook'ta paylaş

48'kez Okundu

TODOSK'un seyahat acentacılığı faaliyetleri kültür ve turizm bakanlığı 2480 belge no lu (A) grubu Kanal Turizm seyahat acentası tarafından yapılmaktadır.
Adres : Elmalı Mh. Cumhuriyet cd. 22. Sk. Ulutaş Apt. No:10/13 ANTALYA

Telefon : 02422438510

Fax : 02422438540

E-Posta : todosk07@gmail.com

KULÜP Merkezi pazar günü hariç hergün 09:00 ile 18:00 arası açıktır.


TODOSK Türkiye Dağcılık Federasyonu Üyesidir.

Copyright © 2018. Tüm Hakları Saklıdır

Toplam Ziyaretçi Sayısı :