TODOSK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
Basında Biz
...
...
DÜDEN KAYNAĞI- DÜDEN ŞELALESİ / AKSU
Card image cap

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
UZUN PARKUR
ETKİNLİK YERİ: DÜDEN KAYNAĞI- DÜDEN ŞELALESİ / AKSU
ETKİNLİK TARİHİ 28 EKİM 2018
HAREKET YERİ : TAPU MÜDÜRLÜĞÜ OTOPARKI
HAREKET SAATI : 08:00
Etkinlik Liderleri: MÜRŞİDİN DEMİRCAN- ŞABAN ARICAN

UZUN PARKUR YÜRÜYÜŞLERİ 14-18 KM ARASINDADIR.

Doğa yürüyüşlerine, gruba uyum sağlamak, aykırı davranışlar sergilememek koşuluyla, üye olan/ olmayan herkes 0242 243 85 10 nolu telefondan kayıt yaptırarak katılabilir.
Etkinlik başlamadan önce, görevliler tarafından, katılımcıların isimleri okunarak, araçlara yerleşilecek ve 08.00’de hareket edilecektir. Uygun görülen bir yerde en az 15 dk. Kahvaltı molası verilecektir.
PARKUR BİLGİLERİ:

Antalya’nın kuzeydoğusunda Varsak çöküntüsünün bir ucundan çıkıp çok kısa bir akıştan sonra çöküntünün öbür ucunda kaybolup iki kilometre kadar yeraltından aktıktan sonra Düdenbaşı olarak bilinen mevkide yüzeye debisi saniyede 15-16 metreküp su çıkar. Bu su kaynağının hemen yukarısından şelale yaparak akan su ise Kepez hidroelektrik santralından gelen su olmakla, kaynağın ve şelalenin bulunduğu bu mahal Yukarı Düden Şelalesi/Düdenbaşı olarak bilinir.

Şelalenin hemen altında açığa çıkan Düden Çayı, kalkere özgü dar ve iki tarafı 30 m. kadar dik bir vadiden aktıktan sonra, biraz ileride artık düz ovaya açılır güney istikametinde akmaya devam ederek, Koyunlar regülatöründe iki ana kanala ayrılır. Havaalanı yakınındaki Cırnık Kemeri denilen köprü yakınından ayrılan bir kol Yedi Arıklar adı verilen yerde yedi koldan Antalya kentine girer. Lara istikametine akan kolu ise Karpuzkaldıran mevkiinde 40 m yüksekliğindeki traverten bir eşikten şelale yaparak Akdeniz’e dökülür. Suyun denizle kavuştuğu bu nokta Aşağı Düden yâda Karpuzkaldıran Şelalesi olarak bilinir.

Düden Çayı tarihte Kataraktes olarak ün salmış idi. Suyun dipten kaynadığı çukurun hemen başında, Perge'ye iletilmek için açılmış bir tünel ve devamında yapılan bir kanal vasıtasıyla Kataraktes suyu yatağından alınıp doğuya yöneltilmiş ve yaklaşık 15 km uzaklıktaki Perge şehrine su iletilmiştir. Antik dönemde Düden Çayı’nın en önemli işlevi Perge Antik Kentinin su gereksinimini karşılıyor olmasıdır diyebiliriz.

Sonbaharda renk cümbüşünün yaşandığı Düden Şelalesine farklı ülkelerden gelen ekipler buranın manzarasında film ve katalog çekimleri yapmakta, evliliğe adım atan gelin ve damatlar ise güzel anlarını ölümsüzleştirmektedir.

Doğa yürüyüşü etkinliğimiz, Aşağı Düden ile Yukarı Düden Şelaleleri arasındaki düzlükte genel olarak çayın kenarında toprak zeminde 15-16 km yürünerek gerçekleşecektir. Aşağı ve Yukarı Düden Şelalelerine ait park alanlarında yeme-içme mekânları, büfeler, dükkânlar ve tuvalet bulunmaktadır.
SU DURUMU: Katılımcıların yanlarına en az 2 litre su alması önerilir.

ZORLUK DERECESİ: Orta zorlukta bir parkurdur. Katılımcılarımızın bilekten kavramalı ve tabanı sert ayakkabı giyilmesi önerilir.
• Katılımcıların mevsim şartlarına uygun spor kıyafeti ve yürüyüşe elverişli spor/yürüyüş ayakkabısı giymeleri tavsiye edilir

HAVA DURUMU: Etkinlik günümüzde bölgede havanın açık ve güneşli olması tahmin edilmektedir
Not :
1. Todosk tüm katılımcılarının doğada geçirebilecekleri kazalara karşı, sorumluluğu gereği her türlü ilk yardım önlemlerini almakta, sağlık görevlisi / ilk yardımcı bulundurmaktadır.
2. Faaliyete başlandığı anda, hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, gruptan ayrılmak, bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.
3. Yürüyüşe uygun ayakkabı giyinilmelidir. (bileği kavramalı, tabanı sert olmalı). Yürüyüşte katılımcıların yanlarına şapka, gözlük, yağmurluk, diğer ihtiyaçları ve kullanıyorlarsa ilaçlarını almaları gerekir.
4. Etkinlik bitiminde zamanın uygun olması durumda en az 30 dk. İhtiyaç molası verilir. 
5.Araçta veya doğada kaybolan eşyalarınızdan yürüyüş liderleri ve kulübümüz sorumlu değildir. 
6. Yürüyüş lideri gerekli gördüğünde parkurda veya program işlerliğinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
7. Etkinliklerimiz Kanal Turizm iş birliği ile yapılmaktadır.
İyi etkinlikler dileriz. Todosk Yönetim Kurulu

Facebook'ta paylaş

405'kez Okundu

TODOSK'un seyahat acentacılığı faaliyetleri kültür ve turizm bakanlığı 2480 belge no lu (A) grubu Kanal Turizm seyahat acentası tarafından yapılmaktadır.
Adres : Elmalı Mh. Cumhuriyet cd. 22. Sk. Ulutaş Apt. No:10/13 ANTALYA

Telefon : 02422438510

Fax : 02422438540

E-Posta : todosk07@gmail.com

KULÜP Merkezi pazar günü hariç hergün 09:00 ile 18:00 arası açıktır.


TODOSK Türkiye Dağcılık Federasyonu Üyesidir.

Copyright © 2018. Tüm Hakları Saklıdır

Toplam Ziyaretçi Sayısı :