TODOSK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
...
...
KASNAK MEŞELERİ-
Card image cap

ETKİNLİK TARİHİ : 6 MAYIS 2018 
ETKİNLİK YERİ : KASNAK MEŞELERİ
HAREKET SAATİ VE YERİ: 08:00 / TAPU OTOPARKI
UZUN PARKUR: Tapu Müdürlüğü otoparkında hareket öncesi araçlara saat 07:55’de katılımcıların isimleri okunarak yerleşilecek, 08:00’de hareket edilecektir..
UZUN PARKUR MESAFE: 16 KM
Yürüyüş Liderleri: Abdullah ŞENYURT - Mehmet ASLANKAN
Doğa yürüyüşlerine, gruba uyum sağlamak, aykırı davranışlar sergilememek koşuluyla, üye olan/ olmayan herkes 0242 243 85 10 nolu telefondan kayıt yaptırarak katılabilir. Kayıt yaptırırken araç biniş noktanızı bildirmenizi rica ederiz.
Etkinlik başlamadan önce, görevliler tarafından, katılımcıların isimleri okunarak, araçlara yerleşilecek ve 08:00’de hareket edilecektir. Karacaören Barajında 15 dk. kahvaltı molası verilecektir.
PARKUR BİLGİLERİ :Saat 09:30 da Yukarı Gökdere Kocapınar mesire alanında kısa bir ihtiyaç molası sonrasında araçlara binilecek ve Yukarı Gökdere deki parkur başlangıcında araçlardan inilerek gölet kenarından parkurumuz başlayacak. Papatya tarlaları geçilerek Kasnak meşelerine ulaşılacak. Çatal Armut, 12 kardeşler, Koca kasnak, Efeler yurdu, gezilecek ve şakayık ,ayı gülleri arasında öğlen yemeği molası verilecek. Mola sonrası birbirinden güzel meşe öbekleri arasından dönüşe geçilecek. Parkur bitiminde Koca Pınar mesire alanında Türkan BAĞ tarafından katılımcılara çay ikramı yapılacaktır
Kasnak meşesi ormanı; içerisinde 218 ayrı bitki türü barındırarak 1300 hektar alanı kapsamaktadır.Bu orman Kasnak meşelerinin yanı sıra Saçlı meşesi, Makedonya meşesi, Mazı meşesi, Lübnan sediri, Karaçam, Kızılçam, Toros göknarı, Ardıç türleri, Çınar yapraklı Akça ağaç, Çiçekli dişbudak gibi ağaçlar ile Şakayık, Ayı gülleri ile ünlüdür. Parkur tarihi Ayı güllerinin tam mevsimine denktir.Tilki, porsuk, sansar, kurt, yaban domuzu ve sincap gibi yabani hayvanlarada ev sahipliği yapar.
Küçük grup ve kümeler halinde, toprağın derin olduğu ve çukur alanlarda en iyi gelişmeyi gösteren 25-30 metre boy ve 1.6 metre kadar çapa ulaşan kasnak meşeleri, akmeşe grubuna dahil olup, sadece Türkiye ’de yetişen bir türüdür.
Kasnak meşesi, düzgün gövdesiyle kaplamacılıkta ve parkecilikte kullanılıyor. Yıllar önce bu ağaç fıçı ve esnek malzeme yapımında kullanıldığı için yöre halkı tarafından kasnak meşesi adıyla anılıyor.
Eğirdir ilçesine bağlı Yukarı Gökdere Köyü sınırları içerisindeki Kasnak meşesi ormanı tabiat koruma alanı doğa yürüyüşleri yapan guruplar başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden doğa severlerin ilgi odağıdır. Doğa harikası Kasnak meşeleri orman olarak dünyada sadece yukarı Gökdere’de bulunmaktadır. Eğirdir ve Kovada gölleri arasında yer alan doğa harikası bu orman 1987 yılında tabiat koruma alanı ilan edildi.
SU DURUMU: Parkurlarda Kocapınar mesire alanında su mevcuttur Katılımcıların yanlarında en az 1,5 lt su bulundurmaları rica olunur.
ZORLUK DERECESİ: Bu parkurun zorluk derecesi düşüktür. Ancak kullanılacak ayakkabıların tabanı sert ve ayak bileklerini kavrayan türden olması uygun olacaktır.
HAVA DURUMU : Parkurun yürüneceği hatta hava az bulutlu, güneşli ve 27 derece gözükmektedir.
Not :
1. Todosk tüm katılımcılarının doğada geçirebilecekleri kazalara karşı, sorumluluğu gereği her türlü ilk yardım önlemlerini almakta, sağlık görevlisi / ilk yardımcı bulundurmaktadır.
2. Faaliyete başlandığı anda, hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, gruptan ayrılmak, bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.
3. Yürüyüşe uygun ayakkabı giyinilmeli (bileği kavramalı, tabanı sert olmalı)
4. Etkinlik bitiminde zamanın uygun olması durumda en az 30 dk. ihtiyaç molası verilir. 
5. Etkinlik sonunda dönüş için servis kullanacaklar, kısa ve uzun parkur katılımcıları, tapu oto parkında birbirlerini beklemek zorundadır. 
6. Araçta veya doğada kaybolan eşyalarınızdan yürüyüş liderleri ve kulübümüz sorumlu değildir.
7. Yürüyüş lideri gerekli gördüğünde parkurda veya program işlerliğinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
8. Etkinliklerimiz Kanal Turizm iş birliği ve güvencesi ile yapılmaktadır.
Todosk Yonetim Kurulu iyi etkinlikler diler.
SERVİS GÜZERGAHLARI
KONYAALTI :Tapu otoparkından 07:30'de hareket edecektir.
Servis güzergahımız ; Hurma ATM,Türkay Otel, CarrefourSA, İl Sağlık Md,
LARA : 07.30'da kipa otoparkından hareket edecektir.
Mevlana 75. Yıl Cumhuriyet Lisesi, Burhanettin Onat Cad, Anadolu Hastanesi, Komaş, Sampi Kavşağı, Portakal Çiçeği Cad. Vakıfbank, Laura Otoparkı, BANİO, Güzeloba Kipa Otoparkı güzergahı olarak yapılacaktır
 

Facebook'ta paylaş

53'kez Okundu

TODOSK'un seyahat acentacılığı faaliyetleri kültür ve turizm bakanlığı 2480 belge no lu (A) grubu Kanal Turizm seyahat acentası tarafından yapılmaktadır.
Adres : Elmalı Mh. Cumhuriyet cd. 22. Sk. Ulutaş Apt. No:10/13 ANTALYA

Telefon : 02422438510

Fax : 02422438540

E-Posta : todosk07@gmail.com

KULÜP Merkezi pazar günü hariç hergün 09:00 ile 18:00 arası açıktır.


TODOSK Türkiye Dağcılık Federasyonu Üyesidir.

Copyright © 2018. Tüm Hakları Saklıdır

Toplam Ziyaretçi Sayısı :