TODOSK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
Basında Biz
...
...
TAZI KANYONU - OLUK KÖPRÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Card image cap

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
UZUN PARKUR 14 ile 19 Km arasıdır.
ETKİNLİK YERİ: TAZI KANYONU - OLUK KÖPRÜ
ETKİNLİK TARİHİ: 07 NİSAN 2019 PAZAR
HAREKET SAATİ: 08.00 
HAREKET YERİ:TAPU MÜDÜRLÜĞÜ OTOPARKI
YÜRÜYÜŞ LİDERLERİ: FAHRİ ALTUN - AHMET ŞİMŞEK
FAHRİ ALTUN GSM : 0544 266 39 39 
AHMET ŞİMŞEK GSM : 0532 277 68 25

Doğa yürüyüşlerine, gruba uyum sağlamak, aykırı davranışlar sergilememek koşuluyla, üye olan/ olmayan herkes 0242 243 85 10 nolu telefondan kayıt yaptırarak katılabilir.
Etkinlik başlamadan önce, tapu otoparkında görevliler tarafından, sporcuların isimleri okunarak, araçlara yerleşilecek ve 08.00’de hareket edilecektir. Yol güzergâhında, yürüyüş liderleri tarafından uygun görülen bir yerde en az 15 dk. İhtiyaç molası verilecektir.
Tazı Kanyonu hakkında genel bilgi:
Tazı Kanyonu, Antalya’nın Serik ve Manavgat İlçeleri ile Isparta İlinin Sütçüler İlçesi arasında yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içindedir. Milli Parkın kuzey bölümünde Gaziler Köyü mezarlığına yakın bir bölgede bulunmaktadır. Tazı Kanyonu'nun yeni keşfedildiği sosyal medyada ileri sürülmektedir. Tazı Kanyonunu mezarlıktan iki km. uzaklıktaki seyir terasından seyretmek ve fotoğraf çekmek büyük bir mutluluktur .Tazı kanyonunun tanıtımında Sosyal Medyanın önemi ağırlık kazanmıştır.
Tazı Kanyonu'nun yan duvarlarının bazı yerlerde 400 metreye yükseldiği görülmektedir. Bu nokta profesyonel fotoğrafçıların çok önemli fotoğraf çekim noktalarından birisi olmuştur. Tazı Kanyonu doğa yürüyüş grupları ve kampçılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Tazı Kanyonu yerel halk tarafından uzun zamandır bilinen bir yerdi. Kanyon "Bilgelik Vadisi" adı verilen tarihi Köprü çay vadisinde "Köprülü Kanyon" ve "Selge Antik Kenti"nden sonra önemli bir gezi noktasıdır .
Tazı Kanyonu'nun da içinde yer aldığı Köprülü Kanyon Milli Parkı'nda yaşayan belli başlı memeli türleri şunlardır; 
Yaban keçisi, karakulak, vaşak, geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar ve porsuktur.
Kuşlar ise; Kızıl akbaba, kaya sıvacısı, kuyrukkakan, karakulaklı kuyrukkakan, aksırtlı kuyrukkakan, kaya serçesi, ebabil, kaya kartalı, taş kızılı, kızıl kiraz kuşu, yılan kartalı, kaya güvercini, kaya kırlangıcı, kaya kiraz kuşu ise Milli Parkta yaşayan başlıca önemli kuş türleridir.
Tazı Kanyonu ve civarında bulunan bitki örtüsü;
Saf servi, sedir, Toros Köknarı, karaçam, Meşe ve Kestaneden oluşmaktadır. Elbette buna MAKİ bitki türünü de unutmamak gerekir. Ne yazık ki Tazı Kanyonu da diğer yerlerde olduğu gibi çevre kirliliği tehlikesiyle karşı karşıyadır. Kanyon şimdiden çöp döküm alanlarına dönmüştür. İnsanlara çöplerini orada bırakmamalarını, yanlarında geri götürmelerini ısrarla söylemeliyiz.

PARKUR BİLGİSİ: Parkurumuz Beskonak-Taşağil yolundan GAZİLER köyü yönüne dönülerek yangın yolu takip edilerek köy mezarlıği yanından başlayacak. İki km. lik yürüdükten sonra seyir terasına ulaşılacak. Burada bir iple tehlikeli bölgede güvenlik şeridi oluşturulacak.
Ayrıca tüm görevliler de tehlikeli bölgede bulunacaklardır.
Seyir alanında yeterince kalındıktan sonra Kanyonun doğu yakasından kanyona paralel bir şekilde patikadan yürüyüş devam edecek. Kanyon kenarında tilkilik mevkiinde çayın kenarında öğle yemeği molası verilecek. Yemek molasından sonra buradan Beş konak’a(Bozyaka) doğru yürüyüş devam edilecek. Köprülü kanyondan araçlarla Antalya’ya dönülecektir. Bu kanyon başka kanyonlara benzemez. Anlatmakla olmaz. Mutlaka görmek gerek. İyi etkinlikler…

SU DURUMU : Parkurun başlangıcında ve 7. Km. sinde su mevcuttur. Gene de her katılımcımızın yanına iki litre civarında su alması önerilmektedir
ZORLUK DERECESİ: Zorluk derecesi 3 olarak değerlendirilmiştir. Parkurun fiziki yapısı ise, genel olarak patikalardan oluşmaktadır. Düz ve inişlerden oluşmaktadır.İyi bir ayakkabı ile çok rahat yürünebilecek bir parkurdur. 
HAVA DURUMU: Etkinlik günümüzde bölgede hava sıcaklığı 21 derece açık olarak gözükmektedir.
Not :
1. Todosk tüm katılımcılarının doğada geçirebilecekleri kazalara karşı, sorumluluğu gereği her türlü ilk yardım önlemlerini almakta, sağlık görevlisi / ilk yardımcı bulundurmaktadır.
2. Faaliyete başlandığı anda, hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, gruptan ayrılmak, bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.
3. Yürüyüşe uygun ayakkabı giyinilmeli
4. Etkinlik bitiminde zamanın uygun olması durumda en az 30 dk. ihtiyaç molası verilir. 
5.Araçta veya doğada kaybolan eşyalarınızdan yürüyüş liderleri ve kulübümüz sorumlu değildir.
6. Yürüyüş lideri gerekli gördüğünde parkurda veya program işlerliğinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
7. Etkinliklerimiz Kanal Turizm iş birliği ile yapılmaktadır.
Todosk Yonetim Kurulu iyi etkinlikler diler.

Facebook'ta paylaş

605'kez Okundu

TODOSK'un seyahat acentacılığı faaliyetleri kültür ve turizm bakanlığı 2480 belge no lu (A) grubu Kanal Turizm seyahat acentası tarafından yapılmaktadır.
Adres : Elmalı Mh. Cumhuriyet cd. 22. Sk. Ulutaş Apt. No:10/13 ANTALYA

Telefon : 02422438510

Fax : 02422438540

E-Posta : todosk07@gmail.com

KULÜP Merkezi pazar günü hariç hergün 09:00 ile 18:00 arası açıktır.


TODOSK Türkiye Dağcılık Federasyonu Üyesidir.

Copyright © 2018. Tüm Hakları Saklıdır

Toplam Ziyaretçi Sayısı :